Sākums / Jaunumi / Kas ir ilgtspējīgas mēbeles un kāpēc tās izvēlēties?

Kas ir ilgtspējīgas mēbeles un kāpēc tās izvēlēties?

Ilgtspējība

Tas ir vārds, ko mūsdienās dzirdam bieži, bet ko tas patiesībā nozīmē? Vides ziņā tā ir līdzsvara panākšana starp došanu un ņemšanu, par dabas resursu neizmantošanu ātrāk, nekā tie tiek radīti, un par materiālu pārstrādi un atkārtotu izmantošanu ātrāk nekā tie tiek izmesti. Būt ilgtspējīgam ir vienkāršs jēdziens, taču tā ieviešana dzīvē ir viena no lielākajām problēmām, ar ko saskaras sabiedrība.

Ilgtspējīgam biroja un citu telpu dizainam ir būtiska loma, lai palielinātu cilvēku labklājību. To iespējams panākt nodrošinot komfortu, uzlabojot darba apstākļus un uzlabojot dzīves kvalitāti, vienlaikus samazinot ietekmi uz vidi. Par ilgtspējību iespējams domāt tādās lielās kategorijās, kā materiāli un resursi.

Ilgtspējīgām mēbelēm biroja telpā ir dažādi ekoloģiski ieguvumi.

Pirmkārt, šādām mēbelēm ir ilgāks dzīves cikls nekā parastajām mēbelēm, jo tās ir veidotas, lai nodrošinātu, ka pēc pāris gadiem tās netiks izmestas. Otrkārt, pārstrādātu mēbeļu iegāde ietaupa enerģiju un elektroenerģiju. Treškārt, šāda veida mēbeles ir izgatavotas no videi draudzīgiem materiāliem un bieži tiek ražotas no pārstrādātiem materiāliem, kas ir labas ziņas videi.

Ilgtspējīga dizaina pamatelementi:

  • Plastmasa.

Plastmasas atkritumi ir viena no pamatproblēmām, ar kuru saskaramies mūsdienās. Ilgtspējīga mēbeļu ražošana šādus atkritumus padara par resursu.

  • Tērauds

Viens no visplašāk izmantotajiem materiāliem pasaulē ir tērauds. Tam ir augsta izturība un zemas izmaksas, kā arī tas ir pārstrādājams. 

  • Alumīnijs

Neapstrādāta alumīnija ražošana ir energoietilpīga – pārstrādāta alumīnija izmantošana ražošanā ir ilgtspējības prakses atslēga.

  • Koks

Ētiski iegūta koksne nodrošina minimālu ietekmi uz pasaules mežos sastopamo maigo ekosistēmu, kas sniedz būtisku labumu planētas veselībai.

  • Vilna

Ilgtspējīgi iegūta vilna nodrošina videi draudzīgu risinājumu mēbeļu audumiem.

Viens no mūsu krēsliem, kas aplūkojams THOMSON Furniture salonā, HÅG Capisco, tika nosaukts par labāko plastmasas pārstrādes produktu Eiropā – tas ieguva balvu, ko pasniedza Eiropas Plastmasas pārstrādes un reģenerācijas organizāciju asociācija (Europen Association of Plastic Recycling and Recovery Organisations).

Šobrīd Capisco godalgotās sadarbības ietvaros ar Gudbrandsdalens Uldvarefabrik un Sandnes Garn izmanto 100% pārstrādātu polipropilēnu (PP) un virkni pārstrādātu vai ilgtspējīgu audumu, kas ir atkarīgi no izvēles, ieskaitot 100% pārstrādātu poliesteru Xtreme diapazonā vai ilgtspējīgu norvēģu vilnu. 

Mēbeļu un materiālu pārstrāde ir tikai viena puse no ilgtspējības

Ražotāji, kas saņem EPD (Vides produktu deklarācija), sniedz patērētājam pārredzamu un salīdzināmu informāciju par produktu dzīves cikla ietekmi un vidi. Tas aprēķina pilnīgu ietekmi uz vidi, sākot no materiālu ieguves līdz galīgai piegādei, deklarējot svarīgus rādītājus, piemēram, produkta oglekļa dioksīda pēdu un pārstrādāto materiālu daļu.

Interesants fakts ir tas, ka vairāk nekā 95% no produktu kopējās ietekmes uz vidi rodas, pirms detaļas un komponenti pat nonāk rūpnīcās. Tāpēc īpaša uzmanība jāpievērš tam, no kurienes tiek iegūti materiāli un cik liels ceļš tiem jāmēro, lai sasniegtu rūpnīcu.

EPD gan neparedz to, ka produkts ir videi draudzīgs, taču tas sniedz skaidru norādi par produkta kopējo ietekmi, kas ļauj patērētājiem zināmā mērā salīdzināt produkta EPD, lai redzētu atšķirību starp dažādiem ražotājiem.

Papildus mēbeles var iegūt Greenguard serifikātu, kas nozīmē, ka produkts un materiāli, kas izmantoti tā ražošanā, neizdala kaitīgas gāzes un veicina veselīgu iekštelpu klimatu. Piemēram, HÅG Capisco krēsla gadījumā tas nozīmē, ka ražošanas procesā uzņēmums ir atteicies no līmes, aizstājot to ar citām metodēm, piemēram, izmantojot auklu.

Mainot dažus ikdienas paradumus un to kādas mēbeles tiek iegādātas un izmantotas, ir iespējams samazināt savu oglekļa dioksīda nospiedumu. Aicinot izvēlēties mēbeles, kas ir ilgtspējīgas, mēs aicinām izvēlēties kvalitāti, iespēju nomainīt detaļas, nevis visu mēbeli, ja kas ar to atgadās. Tādā veidā ilgtspējīgas mēbeles palīdz ne tikai videi, bet arī uzņēmumiem un mājām, ietaupot līdzekļus.